Poszukiwanie wiosny w Puszczy Białowieskiej

Olsy wczesną wiosną na wycieczce z przewodnikiem w Rezerwacie Ścisłym w Białowieży
Olsy wczesną wiosną na wycieczce z przewodnikiem w Rezerwacie Ścisłym w Białowieży

 

 

W ostatni weekend (13-14 marca 2013) podczas wycieczek z biura „Sóweczka” Arka Szymury poszukiwaliśmy pierwszych oznak wiosny.

Nie było aż takie łatwe, gdyż nadal w lesie było dużo śniegu. na szczęście zaczął on już topnieć, więc pięknie zalane przez wodę olsy były naszym pierwszym śladem.

Ponieważ temperatury były już powyżej 0 C, więc las wyglądał magicznie dzięki zjawisku sublimacji (czyli przechodzeniu wody ze stanu skupienia stałego bezpośrednio w stan gazowy), więc las był spowity dodającą magii mgłą.

 

Znaleźliśmy już pierwsze przylaszczki, pojawiły się już pierwsze kwiaty wawrzynka wilczełyko oraz czerwone owocniki czarek austriackich (dzięki badaniom genetycznym czarek okazało się że w naszym kraju znacznie bardziej popularne są czarki austriackie a nie czarki szkarłatne). W lesie towarzyszyło nam bębnienie dzięciołów (chociaż nie tak intensywne, jak podczas „normalnych” wiosen zaczynających się pod koniec marca). na niebie cały czas leciały klucze gęsi (leciały na wschód).

A już we wtorek w miejscach gdzie rośnie czosnek niedźwiedzi powietrze było już przepełnione tym specyficznym miłym dla naszych nosów aromatem (pobudzającym do poszukiwania w kieszeniach drugiego śniadania…).

Wiosna w Puszczy Białowieskiej jest piękna 🙂

A resztę naszych wrażeń przedstawimy na zdjęciach poniżej:

Scroll to Top