FAQ

Porady praktyczne

Ze względu na bliskość granicy z Białorusią zawsze trzeba mieć ze sobą dowód tożsamości (kontroluje go najczęściej polska straż graniczna)
Do lasu, niezależnie od pogody, a szczególnie latem należy chodzić ubranym w długie spodnie i koszulę z długim rękawem.
Wiosną i latem należy mieć ze sobą środki przeciwko komarom.
Latem najbardziej uciążliwe są gzy i ślepaki
Ze względu na bliskość granicy z Białorusią, telefon komórkowy należy przełączyć w manualny tryb wybierania sieci, inaczej minuta rozmowy w ramach roamingu będzie kosztować około 5 złotych, a transfer 1 mb to koszt około 40 zł.
Jadąc do Białowieży, szczególnie na kila dni, warto mieć ze sobą ubranie na pogodę „ładną” i na tą trochę gorszą (szczególnie wiosną kalosze pozwolą nam rozkoszować się pięknem świata przyrody, a nie tym, co jest pod nogami…).
Lornetka zawsze może się przydać, bo nigdy nie wiadomo, za jakim drzewem jaki zwierzak siedzi…
Jeżeli zostaniecie Państwo ukąszeni przez kleszcza, to proszę nie wpadać w panikę. Bezpieczny czas na usunięcie kleszcza to 24 godziny (w tym czasie ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze jest minimalne). Najłatwiej jest usunąć kleszcza, łapiąc go pęsetą i wykręcać go w lewo (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara).

O żubrach Puszczy Białowieskiej

W Puszczy Białowieskiej żyje na wolności ponad 1100 żubrów. Około 600 w polskiej jej części. Wędrując szlakami mamy szansę je zobaczyć.

Warto wiedzieć, że:

żubr, mimo dużej masy ciała potrafi bardzo szybko (do 40 km/h) i zwinnie (przeskakując przeszkody o wysokości ok. 2 m) poruszać się w lesie;
żubr przez nas nie sprowokowany spokojnie się oddali;
nie należy podchodzić do żubra na odległość mniejszą niż 50 m;
szczególne niebezpieczne są matki z cielętami w okresie wycieleń (koniec maja-lipiec) oraz pojedyncze samce

Jak się zachować w razie spotkania z żubrem?

widząc oznaki zniecierpliwienia żubra (nerwowe kręcenie ogonem, grzebanie racicami w ziemi, tarzanie się) jak najszybciej, zachowując spokój, oddal się z miejsca spotkania;
gdy poruszasz się samochodem – powoli zatrzymaj się, nie opuszczaj pojazdu, nie gaś silnika; możesz otworzyć okna, nie otwieraj drzwi, bo ten odgłos może spłoszyć żubra;
gdy poruszasz się rowerem – zatrzymaj się, najlepiej stań obok dużego drzewa, by być mniej widocznym;
gdy poruszasz się pieszo – nie próbuj podążać za żubrem, stań w miejscu, w którym będziesz dla żubra mniej widoczny, nie wykonuj gwałtownych ruchów.

O czym należy pamiętać

Nie można wchodzić na teren miejsc zimowego dokarmiania żubrów, z wyjątkiem miejsc udostępnionych dla turystów (ostoje żubrów „Kosy Most”, „Czoło”, „Babia Góra”).

Scroll to Top